Brzeg – wokół śląskiego Wawelu

Jednym z najciekawszych zabytków Śląska Opolskiego jest zamek w Brzegu, wzniesiony i rozbudowany przez książęta z rodu Piastów. Początkowo był warownią, potem – luksusową rezydencją, dziś jest siedzibą muzeum.

Obecny wygląd budowla zawdzięcza Jerzemu II, który zapragnął mieszkać w eleganckiej rezydencji renesansowej. Efekt przebudowy jest imponujący, zamek zaczęto po niej nazywać „śląskim Wawelem”. Posągi książęcego estety oraz jego małżonki, Barbary z Hohenzollernów, do dziś przyglądają się wchodzącym na zamek. Umieszczono je nad wspaniałym portalem wejściowym, przez który dostajemy się na wybrukowany dziedziniec. Otaczają go malownicze krużganki, faktycznie będące wielkim krzykiem mody renesansowej. Brzeg należał do ważniejszych rezydencji książąt śląskich; kilku z nich pozostało tu na zawsze – są pochowani w kryptach, od których zaczynamy nasze zwiedzanie. Znajdują się tu kopie średniowiecznych kamiennych nagrobków, w których pochowano władców z rodu Piastów i autentyczne sarkofagi – w tych z kolei spoczywają książęta żyjący w XVI i XVII w. – ostatni, najpóźniejsi przedstawiciele dynastii.

W podziemiach atmosfera jest dość tajemnicza i uroczysta, jednak wyższe kondygnacje poświęcono nie zmarłym, tylko życiu. Jest tu np. wspaniała wystawa szat książęcych – eleganckich sukni, płaszczy, kaftanów, żupanów… Piastowie Śląscy – potomkowie królewskiego rodu z pewnością umieli nosić się elegancko i stroić zgodnie ze zmiennymi nakazami mody. A jeśli Piastowie pragnęli się umartwiać, to również na całego. Przykładem księżna Jadwiga Śląska, która zakładała codziennie włosiennicę, a namawiana przez spowiednika do noszenia butów (jak przystało prawdziwej księżnej, a nie żebraczce!), posłusznie je nosiła – tylko że nie na nogach, a w ręku. Prezentowane w muzeum stroje to rekonstrukcje autentycznych szat poszczególnych władców, odtworzone na podstawie dawnych obrazów czy zapisków kronikarzy. Ta wystawa spodoba się każdej, nawet niedużej dziewczynce, która w skrytości ducha marzy o karierze królewny 🙂

Dalej wkraczamy na książęce komnaty – niestety nie zachowało się autentyczne wyposażenie tych wnętrz, np. wspaniałe arrasy księcia Jerzego II, ale muzealnikom udało się stworzyć ciekawy obraz luksusów, jakimi otaczali się Piastowie. Jest też ciekawa kolekcja sztuki sakralnej (od renesansu po XIX w.), a także dwa wielkie malowidła Jana Styki: „Polonia” i „Bitwa pod Grunwaldem”. Jeśli któreś z okien na wyższych piętrach jest otwarte, warto przez nie wyjrzeć i podziwiać zamkowe ogrody – z góry najlepiej widać misterne wzory z zielonych, przystrzyżonych krzewów. Warto też sprawdzić program imprez, zamieszczony na stronie internetowej zamkowego muzeum – odbywają się tu regularnie ciekawe koncerty, głównie muzyki klasycznej.

A jeśli usłyszymy w zamkowych korytarzach jakiś szelest czy tupot, nie lękajmy się – to tylko duch psa księcia Jerzego, który tak bardzo ucieszył się z powrotu swojego pana z długiej podróży, że aż wyskoczył z krużganków i niestety skręcił sobie kark. Czworonożna zjawa podobno przemierza zamek aż po dziś dzień.
Muzeum Piastów Śląskich na zamku w Brzegu
zamek.brzeg.pl

Ale Brzeg to nie tylko sam zamek – po opuszczeniu zabytkowych murów warto zrobić sobie przechadzkę po pobliskich uliczkach. Stoją wzdłuż nich liczne zabytkowe kamienice (najstarsze stojące przy Rynku, zawierają fragmenty pochodzące z XIV w.) Ozdobą Rynku jest ratusz, również wzniesiony w XIV w., lecz później przebudowany w duchu renesansowym. A prawdziwymi perełkami architektonicznymi są dwa kościoły. Jeden z nich, stojący w pobliżu zamku kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża, wzniesiono w stylu barokowym dla zakonu jezuitów. Druga warta odwiedzenia świątynia, znacznie starsza, to gotycka bazylika św. Mikołaja. Kościół podzielony jest na trzy części: dwie niskie i ciemne nawy boczne i wysoką na 30 m, pełną światła nawę główną. Jest to jedna z najwyższych naw na całym Śląsku. Zawieruchy dziejowe przetrwała część oryginalnych witraży, lecz niestety aby je obejrzeć, trzeba się pofatygować do Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Brzeg
www.brzeg.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *