Jezioro Cisa

Jezioro Cisa (Tisza-tó) to jedna z nowszych atrakcji przyrodniczych Węgier i jeden z nielicznych przykładów pozytywnego wpływu człowieka na przyrodę. Miejsce wypoczynku licznych turystów, a także ostoja ptaków i zwierząt.

Gdy w XIX w. osuszono znaczne tereny wokół Cisy, wydawało się, że w łatwy sposób udało się uzyskać ziemie pod uprawy rolne. Tezie tej szybko zaprzeczyły wiosenne powodzie upominające się o równowagę w naturze. W latach 70. XX w. rozpoczęto wielki plan, który pogodził potrzeby człowieka i przyrody. W 1973 r. zbudowano tamę w Kisköre, gdzie powstała przepływowa elektrownia wodna o mocy 28 MW. Sam zbiornik był napełniany sukcesywnie, a proces zakończył się dopiero w latach 90.

Obecnie Jezioro Cisa to zespół rozlewisk połączonych kanałami i rozdzielonych podmokłymi łąkami. Przeciętna głębokość jeziora wynosi ledwie 1,3 m. Dzięki operacji praktycznie wyeliminowano problem licznych powodzi, gdy rzeka upominała się o zagarnięte przez człowieka tereny. Dodatkowo uzyskano nowy akwen wodny (drugi po Balatonie pod względem powierzchni), który szybko stał się atrakcją turystyczną. Brzegi Jeziora Cisa zapełniły się spragnionymi kąpieli turystami, raj dla siebie szybko odkryli wędkarze.

Wędkarze mają czego szukać w jeziorze, bo bardzo szybko napełniło się ono życiem. Występują tu liczne gatunki ryb, w tym „taaaakie” sumy. Spośród 127 km2 powierzchni jeziora aż 43 km2 stanowią mniej lub bardziej niedostępne wyspy, które na lęgowisko wybrało ok. 300 gatunków ptaków. Maj jest miesiącem lęgowym, dlatego w czasie naszej wizyty część tras wycieczkowych jest zamknięta. Czasu mamy niewiele, rezygnujemy więc z wycieczek łodzią. Ograniczamy się tylko do jednego szlaku, który odchodzi z powstałego w 2012 r. Ekocentrum w Poroszló. On także dostępny jest tylko w ciągu dnia, jako że dopłynąć do niego trzeba łódką. Podczas krótkiej wycieczki po kładkach ułożonych wśród trzcinowiska, trudno zaobserwować ptactwo. Nie pomagają wieże widokowe i czatownie. Jest po prostu zbyt gorąco na większą ptasią aktywność. Zachwycamy się za to pięknem krajobrazu i urodą kwiatów.

Doskonałym miejscem do zapoznania się z przyrodą jeziora jest Ekocentrum w Proroszló. Rezygnujemy z kina 3D na rzecz głównej atrakcji – największego w Europie systemu akwarystycznego ze słodką wodą, które prezentuje podwodny świat jeziora. Zbiornik ma 735 tys. litrów, a przejście 7-metrowym szklanym tunelem podwodnym wśród metrowych jesiotrów było ekscytujące nie tylko dla dzieci. W akwarium w Poroszló żyje ok. 50 gatunków ryb, a także 14 gatunków płazów i 13 gadów. W osobnych punktach organizowane są pokazy karmienia zwierząt. Ku szczęściu naszej najmłodszej pociechy trafiamy na porę karmienia wydr. Z ptactwem charakterystycznym dla jeziora najlepiej zapoznać się podczas spaceru dookoła centrum. Żyją tam w specjalnych wolierach kormorany, pelikany, myszołowy, jastrzębie, a obok na słońcu wygrzewają się żółwie.

Głównymi ośrodkami turystycznymi nad jeziorem są Poroszló i Tiszafüred. Oba miejsca są również idealne jako baza wypadowa do parku narodowego Hortobágy, który częściowo obejmuje powierzchnię jeziora.
Ökocentrum Poroszló
http://www.tiszataviokocentrum.hu/en/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *