Gołuchów – zamek i żubry

Południowa część Wielkopolski kryje całkiem sporo ciekawych, a położonych na uboczu zakątków, na przykład położone ok. 20 km od Kalisza miasteczko Gołuchów.

Największą atrakcją Gołuchowa jest XVI-wieczny renesansowy zamek Leszczyńskich z otaczającym go pięknym parkiem krajobrazowym. Rezydencja wzorowana była na zamkach nad Loarą i zachowuje atmosferę luksusowej siedziby magnackiej. W zamku mieści się jeden z oddziałów Muzeum Narodowego, a w jego wnętrzach można podziwiać kolekcję malarstwa, antyki, a także elementy dawnego wyposażenia. Prawdziwą przyjemnością jest spacer po zadbanym parku typu angielskiego, otaczającym rezydencję. Zajmuje on ok. 160 hektarów gruntów w urozmaiconym krajobrazie doliny rzeki Ciemnej. Rosną tu wiekowe drzewa, w  tym egzotyczne okazy sprowadzane z dalekich stron – takie jak daglezje zielone, sosny rumelijskie, cypryśniki. Każdy, kto w tym miejscu skojarzy sobie Gołuchów z Kórnikiem – gdzie również znajduje się wspaniała rezydencja i park – będzie miał stuprocentową rację. Oba majątki miały jednego właściciela, Jana Działyńskiego, który był zapalonym miłośnikiem botaniki (udało mu się zebrać największą w ówczesnej Polsce kolekcję drzew i krzewów). Z kolei wiele skarbów kultury, prezentowanych w zamkowym muzeum, należało kiedyś do żony Jana, Izabelli z Czartoryskich, kolekcjonerki dzieł sztuki. To ona założyła w gołuchowskiej rezydencji pierwsze muzeum. Zmarła we Francji Izabella pochowana została właśnie w Gołuchowie, w mauzoleum położonym w południowo-wschodniej części parku. (Grób Jana Działyńskiego znajduje się w Kórniku – małżonkowie, którzy za życia spędzali ze sobą niewiele czasu i po smierci woleli spocząć osobno.)
Muzeum – Zamek w Gołuchowie
www.mnp.art.pl/muzeum/oddzialy/muzeum-zamek-w-goluchowie

Od uroków zamku i parku nasze dzieci interesuje bardziej położona w lesie już poza parkiem zagroda pokazowa, w której mieszkają daniele, dziki, koniki polskie i żubry. To jedno z nielicznych miejsc na zachodzie Polski, gdzie można zobaczyć żubra. Zagroda jest częścią Ośrodka Kultury Leśnej, który prowadzi też pobliskie Muzeum Leśnictwa. Zajmuje ono kilka budynków należących do dawnego majątku Działyńskich: powozownię, owczarnię, oficynę i gospodarstwo młynarza. Prezentowane są tam wystawy dotyczące fauny i flory polskich lasów, ochrony przyrody oraz dziejów leśnictwa.
W Gołuchowie można spędzić cały dzień, zwiedzając zamek i muzeum, spacerując parkowymi alejkami i obserwując zwierzaki w zagrodzie.
Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie
www.okl.lasy.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *