Kurpiowskie skanseny

 

Na Kurpie można przyjechać zwiedzać skanseny lub wziąć udział w jednej ze świetnych imprez folklorystycznych np. kurpiowskim weselu. 

Kadzidło

W tej niewielkiej miejscowości przy głównej trasie z Warszawy na Mazury znajduje się nieduży, ale bardzo ciekawy skansen kultury kurpiowskiej. Można tu zwiedzić budynki składające się na samowystarczalne gospodarstwo, jakich wiele było dawniej w Puszczy Zielonej: chatę ze stodołą, spichlerzem i oborą. Naszą uwagę przykuły dekoracyjne gzymsy nad oknami, czyli koruny oraz śparogi – ozdobne zwieńczenia dachów w kształcie litery V lub U. Wnętrze chaty urządzone jest typowymi sprzętami domowymi – są tu proste meble, naczynia, a także wspaniałe ozdoby: wielkanocne palmy, misterne wycinanki i pająki z kolorowej bibułki i słomy. Jest tu również olejarnia, kuźnia, warsztat stolarza i tokarza, a także różnego typu ule (tradycyjnym zajęciem mieszkańców puszczy było bartnictwo i pszczelarstwo). Nad całym skansenem czuwają drewniane figury: Chrystus Frasobliwy oraz Jan Nepomucen.
Zagroda Kurpiowska w Kadzidle – oddział Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
www.muzeum.ostroleka.pl

Wesele Kurpiowskie

Do Kadzidła warto przyjechać nie tylko na zwiedzanie skansenu, ale też na Wesele Kurpiowskie, które odbywa się co roku w drugiej połowie czerwca. Cała impreza trwa aż trzy dni, ale jej najważniejszą częścią jest sobotnia ceremonia ślubna. Towarzyszą jej występy folklorystyczne i jarmark, a w obchodach uczestniczy cała wieś i masa przyjezdnych. Tłumu nie da się uniknąć, ale widok pary młodej, drużbów i druhen w strojach kurpiowskich oraz występy zespołów folklorystycznych z różnych zakątków Polski i z innych krajów europejskich są tego naprawdę warte.

Najbardziej uroczystą częścią imprezy jest oczywiście msza ślubna – trzeba być naprawdę wcześnie, żeby móc wejść do kościoła! Państwo młodzi w kurpiowskich strojach ludowych są związani z miejscowym zespołem folklorystycznym „Kurpianka”. Początkowo ceremonię odgrywano „na niby” jako widowisko obrzędowe, ale od 2002 r. uroczystości są jak najbardziej prawdziwe. Po wyjściu z kościoła cały orszak weselny: para młoda z drużbami i zgromadzeni goście – przy dźwiękach przyśpiewek kierują się w stronę zagrody kurpiowskiej i rozstawionej w pobliżu sceny. Tu odbywa się część artystyczna: występy zespołów folklorystycznych (nie tylko kurpiowskich), przemówienia i tańce oficjalnych gości (podziwialiśmy pannę młodą, tańczącą raźnego oberka z Jarosławem Kalinowskim, byłym szefem PSL). Potem młodzi odjeżdżają na właściwe, prywatne już wesele, ale występy trwają dalej. Dookoła rozstawione są stragany z rękodziełem ludowym, miejscową kuchnią i różnymi pamiątkami.

Najpiękniejsze w tym wszystkim jest to, że uroczystość nie jest przedstawieniem, jest prawdziwa. Jesteśmy gośćmi tradycyjnego wesela pary młodej, jednocześnie tancerzy zespołu folklorystycznego. Szczęść Boże młodej parze!

W 2015 roku Wesele Kurpiowskie odbędzie się 27-28 czerwca.
www.kadzidlo.pl

Nowogród

Leży już w województwie podlaskim, ale stanowi nieodłączną część kurpiowskiej krainy. Znajduje się tu świetny i rozległy skansen z licznymi zagrodami chłopskimi, dworkiem szlacheckim, wiatrakiem, kuźnią, młynem wodnym, olejarnią i innymi ciekawymi budowlami, ściągniętymi z całej Puszczy Kurpiowskiej. Są też ule i barcie, przypominające, że dawniej mieszkańcy tych ziem byli strażnikami lasu i opiekunami pszczelich rojów. Oprócz skansenu, w Nowogrodzie nad samą Narwią warto obejrzeć bunkier z początków XX w., będący częścią długiej linii umocnień ustawionych nad rzeką. Schron jest niestety zamknięty, ale jest w dobrym stanie i łatwo do niego trafić (inne są znacznie lepiej poukrywane w okolicznych lasach). Łąki nad Narwią, kolorowe od kwiatów, świetnie nadają się na spacer albo piknik.

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie
Zamkowa 25, pn-pt 9.00-17.00, sb-nd 10.00-17.00
Ceny biletów: 7 zł N, 5 zł U
www.4lomza.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *