Roztoczański Park Narodowy

Rozciągnięte mniej więcej od Kraśnika aż po Lwów Roztocze to kraina łagodnych pagórków, zielonych lasów i łąk, wśród których kryją się też skarby architektury – zabytkowe świątynie różnych obrządków. Roztoczański Park Narodowy obejmuje swoimi granicami jedynie niewielki, za to bardzo malowniczy fragment tej pięknej krainy.

Najpopularniejszą wśród turystów częścią Roztocza jest część zachodnia – okolice Zwierzyńca, czyli Roztoczański Park Narodowy i jego bezpośrednie otoczenie. Sam park narodowy ma powierzchnię niemal 8,5 tys. hektarów, ale sąsiadują z nim równie piękne parki krajobrazowe. W logo parku widnieje biegnący wśród drzew koń z rozwianą grzywą i faktycznie na Roztoczu można spotkać prawdziwe dziko żyjące koniki polskie (gatunek reintrodukowany). Poza tym w lasach Roztocza żyje wiele ciekawych ssaków, np. dziki, rysie, żbiki, a nawet wilki. Nie żeby przeciętny turysta miał wielkie szanse na spotkanie oko w oko z tymi zwierzętami – jak wiadomo, dzikie stworzenia omijają ludzkie ścieżki… Żeby dowiedzieć się o faunie parku czegoś więcej, warto zwiedzić muzeum Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu, zajmujące ładny nowy pawilon. Ciekawie zaaranżowane scenki z udziałem wypchanych zwierząt, ryb i ptaków (ofiar różnego rodzaju wypadków) i opowieść przewodnika nieźle przybliżają różnorodność miejscowych środowisk. Do Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego trzeba też wpaść po bilety na wybrane szlaki w parku (np. ścieżka na Bukową Górę i do Florianki).
Roztoczański Park Narodowy
www.roztoczanskipn.pl

Sam Zwierzyniec, w którym mieści się siedziba dyrekcji parku i muzeum, to malownicze miasteczko żyjące trochę nostalgią za czasami świetności pod rządami hrabiów Zamoyskich, a trochę nadzieją na świetlaną przyszłość i większy napływ turystów. Można tu przyjemnie spędzić czas w parku, podziwiając XVIII-wieczny Kościółek na Wodzie, kilka dość nietypowych pomników (jeden jest poświęcony psu Marii Kazimiery Zamoyskiej, późniejszej królowej Marysieńki, a inny – szarańczy), a także miejscowy browar.
Zwierzyniec
www.zwierzyniec.info.pl

Od przechadzek po miejskich parkach wolimy jednak lasy, dlatego po niedługim spacerze i zwiedzeniu muzeum RPN wyruszamy ścieżką przyrodniczą na Bukową Górę. Piękny bukowy las nawet w ostrym majowym słońcu jest cienisty i tajemniczy, powalone pnie spokojnie próchnieją, porośnięte przez grzyby i grube mchy. I ta cisza… Wychodząc na skraj lasu, mamy wrażenie powrotu do zwykłego świata z jakiejś baśniowej Narni (tylko latarenki z faunem brakuje!).

Dalsza część szlaku prowadzi w dół, a jej urok to wspaniały widok na szachownicę pól i łąk w różnych odcieniach zieleni. Dalej udajemy się asfaltową drogą nad Stawy Echo, gdzie z wieży widokowej można obserwować pasące się w rezerwacie koniki polskie. Zdarza się, że sympatyczne zwierzaki podchodzą całkiem blisko, ale nam pokazały się jedynie z oddali (przydała się zabrana przezornie lornetka). Nad stawami spędzamy całkiem sporo czasu, podziwiając brykające koniki i budując zamki z piasku na niewielkiej plaży. Pewnie latem bywa tu tłoczno i hałaśliwie, ale w majowy dość chłodny dzień jest bardzo przyjemnie.
Do Zwierzyńca wracamy szlakiem wiodącym wzdłuż ogrodzenia rezerwatu koników polskich, ale niestety nie udaje nam się ich więcej wypatrzyć.

Ponieważ koniki ogromnie nam się spodobały, następnego dnia udajemy się szlakiem z Górecka do Florianki, gdzie można oglądać z bliska ich oswojonych pobratymców. Całe stado pasie się spokojnie na pastwisku, a na nasz widok kilka podchodzi się z nami zapoznać i pozwala pogłaskać po myszatych łbach. W samej Floriance warto odwiedzić izbę leśną, zajmującą dawną gajówkę.

Będąc na wycieczce na Roztoczu, nie można pominąć okazji do połamania sobie języka nad popularnym wierszykiem o chrząszczu, co brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie. W miasteczku tym panuje prawdziwy urodzaj na chrząszcze: jeden drewniany stoi wśród bzów nad źródełkiem, drugi metalowy jest ozdobą rynku, a jeszcze całe stadko rozgościło się wokół zabytkowej synagogi, w której mieści się ośrodek kultury. Poza tym w Szczebrzeszynie znajduje się kilka zabytkowych kościołów oraz cerkiew.
Szczebrzeszyn
www.szczebrzeszyn.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *