Masyw Śnieżnika

Śnieżnik majestatycznie góruje ponad Kotliną Kłodzką. To najwyższy szczyt Sudetów, który znajduje się poza Karkonoszami, pełen śladów ciekawej historii, której pozostałości można znaleźć do dzisiaj.

Śnieżnik nie jest trudną górą technicznie, można wręcz stwierdzić, że jest łatwy do zdobycia. Wymaga po prostu kilkugodzinnego podejścia niezbyt stromymi szlakami. Sama góra ma charakter rozległej kopuły o płaskim szczycie. Najwyższe miejsce wskazuje głazowisko, które jednak nie powstało tu naturalnie. To pozostałości po wieży widokowej, która została tu zbudowana w latach 1895-1899.

Cylindryczna, sześciokontygnacyjna budowla miała wysokość 33 m i przylegała do niej druga, o połowę mniejsza, również okrągła wieża schodowa. Zachowane statystyki sprzedaży biletów informują, że z otwartej tylko latem wieży korzystało ok. 5 tys. turystów rocznie. Już na  samo uroczyste otwarcie przybyło ponad 2 tys. osób, a wśród nich książę Albrecht Hochenzollern! W 1973 r. budowla została wysadzona przez polskich saperów – pozostały po niej tylko ruiny. Pozbawiona troskliwego opiekuna wieża była wówczas już mocno nadwyrężona przez surowy klimat i celowe dewastacje, lecz decyzja o jej zniszczeniu była związana bardziej z polityką niż koniecznością. Wieża nosiła imię cesarza Wilhelma I, który w Polsce nigdy nie cieszył się sentymentem. Obecnie planowane są prace nad budową w miejscu starej nowej Wieży Trzech Kultur (takie ma nosić oficjalne miano), a koszt budowy szacowany jest na 8 mln zł. Niestety, będzie to budowla ze szkła i stali, zupełnie nienawiązująca do starej, romantycznej sylwetki dwóch przytulonych gotyckich wież.

W ogóle przed laty Śnieżnik był górą o wiele bardziej zabudowaną. Przy wieży Wilhelma stało niewielkie, jednoizbowe schronisko, w którym można było przenocować. Zaś po czeskiej stronie, zaledwie kilkadziesiąt metrów poniżej szczytu na początku XX w. zbudowano schronisko księcia Liechtensteina. Było to całkiem spora budowla z dwoma jadalniami i 11 pokojami noclegowymi, które miały pomieścić 60-70 osób. Dostęp do wody zapewniały pobliskie źródła Morawy. W 1968 r. obiekt zamknięto, a w 1971 zburzono. Do dziś pozostały fundamenty budowli, pobliskie źródła Morawy i… słoń, który dla Czechów jest symbolem Śnieżnika. Schronisko było jednym z ulubionych miejsc praskiej bohemy. W 1932 r. grupa artystów umieściła na wysokim postumencie kamienną rzeźbę słonia, aby uczcić 20. rocznicę zakończenia budowy schroniska.

Obecnie na zmęczonych turystów czeka schronisko PTTK „Na Śnieżniku”, zbudowane w 1871 r. na zlecenie księżniczki Marianny Orańskiej, właścicielki znacznych dóbr w Kotlinie Kłodzkiej. Marianna, osobistość niezwykła w swoich czasach, była na Śnieżniku wielokrotnie. Za pierwszym razem weszła na górę w 1840 r. w towarzystwie ojca, króla Niderlandów. Marianna zaszczyciła także uroczystość otwarcia schroniska, do którego została wniesiona w lektyce. Jeszcze do niedawna schronisko było niemal pozbawione wygód. Dopiero w 1986 r. postawiono wiatraki zapewniające słabe, przygasające światło w pomieszczeniach. Era elektryczności na Śnieżnik zawitała dopiero w XXI w. wraz z budową przyschroniskowej elektrowni wodnej.

Ciekawostki:
W grudniu 2015 r. widok ze Śnieżnika wzbogacił się (wedle innych został zdegenerowany) o platformę widokową na Slamníku. „Ścieżka w obłokach” ma długość 750 m i jest dostępna dla niepełnosprawnych i rodzin z wózkami dziecięcymi, którzy mogą nią wjechać na wysokość 38 m. Z platformy roztacza się piękny widok na Śnieżnik, Jeseniki, Góry Orlickie i dolinę Morawy, a przy dobrej widoczności można dostrzec nawet Śnieżkę. Odważni mogą zjechać z wieży stumetrowej długości zjeżdżalnią. Wstęp na ścieżkę kosztuje 190 koron (120 dla dzieci od 3 do 15 lat, 450 koron za bilet rodzinny), 50 koron kosztuje zjazd stalową zjeżdżalnią z okienkami.

Atrakcje po polskiej stronie:

  • Czarna Góra – centrum narciarskie
  • Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
  • Kopalnia uranu w Kletnie
  • Muzeum Ziemi w Kletnie z ciekawą wystawą minerałów i czterema skamieniałymi gniazdami z jajami dinozaurów
  • Wodospad Wilczki
  • Igliczna z Sanktuarium Maria Śnieżna
  • Ogród Bajek w Międzygórzu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *