Przez gołoborza na Łysą Górę

Góry Świętokrzyskie są fantastycznym miejscem na rodzinny weekendowy wypad za miasto – malownicze wzniesienia są niewysokie i łatwe do pokonania nawet dla niewprawnych wędrowców, a dookoła czeka cała masa atrakcji.

Świętokrzyski Park Narodowy

Świętokrzyski Park Narodowy obejmuje centralną, najwyższą i najbardziej atrakcyjną część Gór Świętokrzyskich. 95% jego powierzchni porastają lasy jodłowe i bukowe oraz zagajniki jarzębinowe. Na terenie parku rośnie 51-metrowa jodła, uważana za jedno z najwyższych drzew w Polsce. Nie ma tu może szczególnie rzadko spotykanych ssaków (do największych należą pospolite sarny, jelenie czy dziki), ale występują ciekawe gatunki owadów, zwłaszcza motyli.
Na terenie parku znajdują się dwa „gwoździe programu” każdej wycieczki w Góry Świętokrzyskie. Pierwsza ciekawa ścieżka zaczyna się w Świętej Katarzynie, przy klasztorze bernardynek. Na przejście czerwonym szlakiem na najwyższą w paśmie Łysicę (612 m n.p.m.) należy przeznaczyć nieco ponad godzinę. Po drodze zatrzymujemy się przy ładnej kapliczce św. Franciszka i bijącym nieopodal cudownym źródełku, które wedle tradycji leczy choroby oczu. Dalsza wędrówka puszczą jodłową prowadzi nas na szczyt, na którym stoi krzyż. Od północnej i południowej strony zbocza pokrywają gołoborza. Większość turystów dociera tylko tutaj i z Łysicy wraca tą samą drogą do Świętej Katarzyny. Bardziej wytrwali mogą powędrować czerwonym szlakiem dalej, aby minąć kapliczkę św. Mikołaja i znaleźć się na skraju lasu, w Podlesiu. Szlak robi się tu niestety dość nudny, bo wiedzie skrajem lasu aż do Huty Szklanej, skąd wspina się asfaltową drogą na szczyt Łysej Góry (595 m n.p.m.), czyli drugi obowiązkowy punkt każdej wycieczki.
Na szczycie Łysej Góry znajduje się opactwo Świętego Krzyża, najstarsze sanktuarium w Polsce, któremu tradycja (i Jan Długosz w „Dziejach Polski”) przypisuje powstanie w 1006 r. Wtedy też węgierski książę Emeryk (który urodził się w 1007 r.) miał podarować relikwiarz z fragmentem krzyża, na którym zmarł Jezus. Przekazy XII-wieczne wskazują jednak, że opactwo powstało sto lat później dzięki Bolesławowi Krzywoustemu, a przechowywane w uroczym, barokowym kościele relikwie Krzyża Świętego przekazał Władysław Łokietek. Obecnie w klasztorze mieszkają oblaci, mieści się tu niewielka, przyjemna kawiarenka, muzeum misyjne z licznymi eksponatami, przywiezionymi z innych kontynentów i muzeum przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. W krypcie kościelnej spoczywają snem wiecznym zmumifikowane zwłoki (należące rzekomo do kniazia Jaremy Wiśniowieckiego). Od niedawna można też wejść na kościelną wieżę i podziwiać szeroką panoramę gór i otaczających je równin.
Klasztor został zbudowany w miejscu dawnych kultów pogańskich, których pozostałością jest kamienny wał z kwarcytów, zbudowany w kształcie podkowy. Tu miały się odbywać legendarne zloty czarownic. Dziś pozostały po nich jedynie malownicze gołoborza, na których zbudowano platformę widokową. W 1966 r. na Łysej Górze powstała świątynia najnowszej „religii”: wieża radiowo-telewizyjna o wysokości 157 m, która zapewnia odbiór stacji radiowych i telewizyjnych w promieniu ponad 150 km. Pod względem pokrycia sygnałem jest to jeden z najlepszych obiektów w Polsce.

Do klasztoru można dojść niebieskim szlakiem (zwanym Królewską Drogą) od strony Nowej Słupi. Jest on nazywany Królewską Drogą, gdyż wędrowali nią polscy królowie m. in. Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt I, Władysław IV czy Jan Kazimierz, a także Władysław Jagiełło, który pielgrzymował na Święty Krzyż przed wieloma wyprawami wojennymi. Szlak rozpoczyna się od kamiennego Pielgrzyma, nazywanego św. Emerykiem. Legend związanych z figurą jest bardzo wiele. Według najbardziej popularnej pielgrzym skamieniał za swą pychę, gdy stwierdził, że dzwony klasztorne na Świętym Krzyżu biją na jego cześć. Od tej pory figura przesuwa się z prędkością jednego ziarnka piasku na rok, a gdy dotrze na szczyt, nastąpi koniec świata.
Świętokrzyski Park Narodowy
www.swietokrzyskipn.org.pl
Sanktuarium Świętego Krzyża
www.swietykrzyz.pl

Pasmo Jeleniowskie

Większość turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie ogranicza się do głównego pasma tych gór. Tymczasem bardzo ciekawe jest także położone już poza granicami parku narodowego Pasmo Jeleniowskie. Można wspiąć się na nie czerwonym szlakiem wychodzącym z miejscowości Trzcianka. Szlak prowadzi przez całą długość pasma, można zrobić sobie krótszą lub dłuższą wycieczkę, np. na Górę Jeleniowską (533 m n.p.m.). Ciekawą opcją jest wejście na najwyższe wzniesienie pasma, którym jest Szczytniak (554 m n.p.m.), czarnym szlakiem z Nowego Skoszyna. Ta trasa jest znacznie trudniejsza – bardziej stroma, w dodatku jej fragment prowadzi przez gołoborze. W pobliżu Szczytniaka w lesie przy szlaku znajduje się niewielki krzyż, upamiętniający zgrupowanie i partyzancką defiladę żołnierzy AK dowodzonych przez Jana Piwnika – „Ponurego”.
Jeleniowski Park Krajobrazowy
http://www.pk.kielce.pl/jeleniowski-2/wiadomosci-ogolne/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *