Szentendre – Miasto artystów

Wizyta w Budapeszcie byłaby niepełna bez zobaczenia ciekawych miejsc w jego najbliższej okolicy. Zaledwie 20 km na północ od Budapesztu znajduje się ulubione miasteczko węgierskich artystów – Szentendre.

Wystarczy pierwszy rzut oka, by polubić to miejsce i porównać je do Kazimierza Dolnego. Nawet Dunaj płynący u stóp miasta ma w tym miejscu szerokość porównywalną do Wisły. Podobieństw jest zresztą więcej. Szentendre to zabytkowe kamieniczki, wąskie zaułki, liczne zabytkowe świątynie (kościoły, cerkwie i synagoga), nastrojowe kawiarenki, galerie sztuki, mnóstwo sklepików z pamiątkami, a także całkiem spora liczba turystów. Na staromiejskich uliczkach wielu artystów rozłożyło swe dzieła, inni dopiero je tworzą. Ich tematem są malownicze kamieniczki, wąskie, kręte uliczki i wysokie wieże kościelne. A wszystko ukryte wśród zielonych wzgórz łagodnie opadających ku Dunajowi.

W Szentendre często słyszymy język serbski. Pierwsi Serbowie przybyli do miasta w XIV w. po przegranej bitwie z Turkami pod Kosowym Polem i upadku Belgradu. Przywieźli ze sobą swojego patriarchę, mnóstwo ikon i świętych ksiąg i wzięli się za budowę cerkwi. W XVIII w. 88% mieszkańców stanowili Serbowie i Chorwaci. Dziś stanowią mniej niż 20%, toteż niektóre cerkwie obecnie są nieczynne, bądź służą jako kościoły katolickie lub zbory protestanckie. Tym niemniej mimo upływu tylu wieków odrębność serbskiej społeczności w Szentendre jest zauważalna i stanowi ważny element uroku miasteczka.

Ciekawą historię węgierskich Serbów poznajemy podczas zwiedzania Muzeum Ortodoksyjnej Sztuki Sakralnej przy Soborze Belgradzkim. Wcześniej podziwiamy kolorowe XVIII-wieczne kamienice na miejscowym rynku Fő tér z charakterystycznym krzyżem morowym. Trafiamy też na wzgórze kościelne z najstarszym w mieście kościołem św. Jana z XIII w. Konsekwentnie omijamy wszelkie muzea i galerie sztuki, do czasu, gdy docieramy do muzeum marcepana. Miejscowy sklepik to prawdziwy raj dla łasuchów, ale nas bardziej interesuje wystawa cudów wytworzonych z marcepana. Smakowita ekspozycja obejmuje replikę budapeszteńskiego gmachu parlamentu, królewskich insygniów św. Stefana, naturalnej wielkości figury księżnej Diany i Elvisa Presleya, a nawet bajkowy powóz wróżek.
Do Szentendre najłatwiej można dojechać kolejką HÉV z dworca Batthyány tér.
http://www.szentendre.hu
http://www.hungary-tourist-guide.com/museums-in-szentendre.html
Muzeum Marcepana
http://www.szamosmarcipan.hu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *