Na dzień do Tomaszowa

A może byśmy tak, najmilszy, wpadli na dzień do Tomaszowa? – nuci lirycznie Ewa Demarczyk. Tomaszów Mazowiecki nie należy zapewne do turystycznych „must-see”, ale właśnie w takich miejscach można znaleźć niezadeptane, kameralne atrakcje.

Przede wszystkim – ciekawy Skansen Rzeki Pilicy – pierwsze w Polsce tego typu muzeum poświęcone nie tyle regionowi etnograficznemu, ile rzece. Można tu zobaczyć zabytkowy młyn, uroczy budynek stacyjki kolejowej, kolekcję militariów, różnego typu łodzie, a także wystawę sprzętów domowych oraz makiet. Szczególną osobliwością skansenu są wydobyte z dna rzeki pojazdy opancerzone, utopione w czasie II wojny światowej. Jednym z nich jest ciągnik artyleryjski Luftwaffe, pieszczotliwie nazywany Lufcikiem, który zatonął w Pilicy w styczniu 1945 r. podczas próby sforsowania rzeki. Wrak został wydobyty przez grupę pasjonatów w 1999 r., odrestaurowany, a nawet przywrócono mu sprawność – po wymianie części elementów Lufcik zabiera turystów na przejażdżki. Miejsce budzi entuzjazm dzieci, ekspozycja jest naprawdę ciekawa, a niektórych eksponatów wolno dotykać.
Skansen Rzeki Pilicy
www.skansenpilicy.pl

Tuż obok, po drugiej stronie drogi, w lesie znajdują się Niebieskie Źródła – rezerwat przyrody utworzony wokół krasowych wywierzysk, czyli miejsc, gdzie na powierzchnię ziemi wydostają się wody podziemnej rzeki. Wypływająca woda tworzy rozległą sadzawkę, a piasek na dnie pulsuje, poruszany przez bijący strumień. Woda jest wyjątkowo przejrzysta i w pogodne dni ma niespotykany, lazurowy kolor. W rezerwacie mieszkają różne gatunki chronionych ptaków, m.in. zimorodki i kilka gatunków kaczek.
Rezerwat Niebieskie Źródła
www.skansenpilicy.pl

Jeszcze jedną, niedawno otwartą dla zwiedzających atrakcją Tomaszowa są Groty Nagórzyckie, przez które została poprowadzona podziemna trasa turystyczna. Groty nie są właściwie dziełem natury, zostały wydrążone w miękkim piaskowcu przez człowieka – były miejscem wydobywania piasku, potrzebnego do produkcji szkła. Trasa prowadzi przez kilka dość obszernych korytarzy i sal, z których największa, zwana Królewską, ma wymiary 30x25x3 m. Można tu zapoznać się z miejscową legendą o zbóju Madeju, zobaczyć, jak powstawało szkło, jakich tajemniczych składników używano do jego barwienia i dowiedzieć się trochę o osobliwościach miejscowej fauny.
Groty Nagórzyckie
www.groty.skansenpilicy.pl/

Największą atrakcją dla naszych dzieci w czasie tego wyjazdu jest zagroda pokazowa żubrów w Smardzewicach z platformą widokową, z której można oglądać odpoczywające zwierzęta. Przy okazji można się dowiedzieć, ile tych potężnych ssaków żyje jeszcze w Polsce, gdzie można się z nimi spotkać i dlaczego wszystkie urodzone w Polsce żubry mają imiona zaczynające się na tę samą sylabę (Po). Zagroda jest częścią większego ośrodka hodowli żubrów, jednego z najstarszych w kraju. Został on utworzony w 1934 r. przez prezydenta Ignacego Mościckiego, a początkowo zamieszkały w nim cztery bizony – dar Polonii amerykańskiej (Yukon, Alberta, Acadia i Muntioya), potem dołączył do nich żubr Puchacz z linii białowiesko-kaukaskiej. Po wojnie w otwartym na nowo ośrodku zamieszkały żubry, sprowadzone z Pszczyny i Puszczy Niepołomickiej. Dziś jest to jeden z najlepszych zamkniętych ośrodków hodowli żubra w Europie.
Niestety w chwili pisania tekstu ośrodek jest zamknięty dla zwiedzających do odwołania.
Ośrodek Hodowli Żubra w Smardzewicach
www.kampinoski-pn.gov.pl/edukacja/ohz-w-smardzewicach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *