Wolin – spotkanie z wikingami

Wedle legendy, na mieszkańców Jomsborga za liczne grzechy spadła boska kara, która starła bogaty gród z powierzchni ziemi. Co  roku zdarzają się jednak dni, kiedy mityczne miasto wikingów na polskim wybrzeżu ożywa…

Miasto Wolin leży na południowo-wschodnim krańcu wyspy Wolin, nad Dziwną. Miejscowość ma długą i ciekawą historię, o której przypomina sporo zabytków: zachowane Stare Miasto, gotycka kolegiata św. Mikołaja, fragmenty murów obronnych czy neogotycki ratusz. Jednak najważniejszym powodem, dla którego warto odwiedzić Wolin, jest skansen archeologiczny, który prezentuje zrekonstruowane chaty z okresu, gdy w miejscu dzisiejszego miasta istniała osada obronna, zamieszkana prawdopodobnie przez wikingów. Wybrane na budowę skansenu miejsce nawiązuje do prawdopodobnej lokalizacji słynnego wikińskiego grodu – Jomsborga, w którym mieszkali wyłącznie najlepsi wojownicy, najmujący się na wyprawy wojenne i łupieżcze. Nad Dziwną, na wyspie stoją drewniane chaty i posągi pogańskich bóstw, otoczone z jednej strony przez wodę, z drugiej – przez palisadę z wysoką wieżą. Skansen jest dostępny dla zwiedzających przez cały rok. W Wolinie warto też zwiedzić muzeum regionalne, w którym prezentowane są znaleziska archeologów, które świadczą o dawnej potędze grodu i bogactwach, zgromadzonych przez jego mieszkańców.

Najciekawiej jest przyjechać tu na jedną z imprez rekonstrukcyjnych, które odbywają się od kwietnia do października, a zwłaszcza w pierwszy weekend sierpnia na Festiwal Słowian i Wikingów. W czasie festiwalu wioska ożywa, zjeżdżają do niej setki rekonstruktorów i cały tłum zwiedzających. Można tu kupić oryginalne pamiątki (ozdoby z bursztynu i srebra, broń, haftowane szaty, rogi wojenne itp.), obejrzeć widowiska obrzędowe, inscenizacje legend, pokazy walk, konkursy łuczników, a także wielką bitwę pomiędzy Słowianami a Wikingami (nie jest to rekonstrukcja jakiejś konkretnej bitwy, więc nigdy nie wiadomo, kto ją wygra). Wielką atrakcją są też wyścigi długich łodzi czy pojedynki. Dla dzieci jest zorganizowany plac zabaw, są konkursy i nagrody. Przez trzy festiwalowe dni bez przerwy dzieje się coś ciekawego. Nas urzekła atmosfera – rekonstruktorzy chętnie gawędzą z publicznością, nie odgradzają się od zwiedzających, zachęcają do przymierzenia hełmu czy kolczugi, uczą średniowiecznych tańców… Na terenie skansenu nie ma też ani jednego stoiska z tandetą made in China – wszystkie towary to rękodzieło. Woliński festiwal jest zdecydowanie naszą najulubieńszą dużą imprezą rekonstrukcyjną.
Festiwal Słowian i Wikingów co roku odbywa się w pierwszy weekend sierpnia, od piątku do niedzieli.
Wolin
www.wolin.pl
Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów (gospodarz skansenu i organizator festiwalu)
www.jomsborg-vineta.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *