Wrocław – z kamerą wśród krasnali

Pełen krasnali Wrocław to chyba pierwsze miasto w Polsce, które wprowadziło w życie pomysł, jak zachęcić do zwiedzania zabytków podróżujące rodziny z dziećmi. Wiadomo, że mali turyści niekoniecznie będą zachwycać się kolejnym gotyckim czy barokowym kościołem.

Z krasnalami przez miasto

Krasnoludki są najnowszym symbolem Wrocławia, zwłaszcza wśród dzieci. Stoją przy Rynku, na ulicach Starego Miasta, pod Uniwersytetem, nad Odrą, w zoo, koło centrum handlowego, na basenie, jeden jeździ nawet tramwajem. Własne krasnoludki mają poważne instytucje naukowe (uczelnie czy biblioteki), firmy, restauracje, hotele… ale największą sympatią cieszą się te, które należą do wszystkich wrocławian, jak np. Życzliwek, Gołębiarz, Kowal, Więziennik czy Syzyfki. Najpopularniejsze figurki można odnaleźć na jednej ze specjalnych krasnoludkowych map i powędrować wyznaczonym przez nie szlakiem przez całe Stare Miasto, a nawet poza jego granice.
Wrocławskie krasnale
http://krasnale.pl

Co może zainteresować dzieci na Starym Mieście, poza krasnoludkami oczywiście? Proponujemy Jatki, króciutką uliczkę, w której dawniej stały kramy rzeźników, a dziś mieszczą się galerie artystów i gdzie stoi jedyny w Polsce Pomnik Zwierząt Rzeźnych. Idąc Kuźniczą w kierunku uniwersytetu warto zadrzeć głowę ku górze i wypatrzyć kolorową ważkę z witrażowych szkieł, która przysiadła na fasadzie kawiarni „Pod Kalamburem”. Szczególną atrakcją dla dzieci są ławeczki, będące przystankami „Bajkobusu” – wędrownej sceny teatralnej, która w letnie weekendy wyrusza na ulice miasta. Takie ławki stoją m.in. na Rynku i Ostrowiu Tumskim. Na Starym Mieście są też setki przyjemnych cukierenek i kawiarni, gdzie można się napić czekolady na gorąco albo owocowego koktajlu, zjeść lody czy ciacho. Taki gastronomiczny przerywnik zawsze dobrze robi na bolące nogi 🙂

Przechadzka nad Odrą

Ze Starego Miasta blisko na Ostrów Tumski, w samo serce średniowiecznego miasta, gdzie podziwiamy widoki na drugi brzeg Odry, zwiedzamy katedrę (można wjechać windą na wieżę i podziwiać widok na miasto) i szukamy skamieniałej głowy rozbójnika (po prawej stronie od głównego wejścia do katedry). Inna ciekawostka Ostrowia to Brama Kluskowa, którą wieńczy kamienna bryłka w kształcie nieforemnej kluchy – wedle legendy, upamiętnia ona pewną niewiastę, która nawet zza grobu dbała o właściwe odżywianie męża-łakomczucha.
Katedra św. Jana Chrzciciela
www.katedra.archidiecezja.wroc.pl

Na rodzinną wycieczkę świetnie nadaje się też pobliski Ogród Botaniczny. W sezonie kwitną tu tysiące kolorowych kwiatów i unoszą się słodkie zapachy. W szklarniach można zobaczyć setki kaktusów i sukulentów albo prawdziwe palmy i bananowce. Starsze dzieci zainteresuje wystawa prezentująca ewolucję życia na Ziemi – od prymitywnych jednokomórkowców, poprzez dinozaury, aż po współczesne ssaki. Są też ogrodowe krasnoludki (aż trzy: Ogrodnik, Kierownik i Botanik). Warto też zajrzeć do sąsiadującego z ogrodem Muzeum Przyrodniczego, gdzie dzieciaki mogą podziwiać kolekcję wypchanych zwierząt, szkielety i muszle.
Ogród Botaniczny
http://www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl/

Gdy chcemy odpocząć od tego całego zwiedzania, idziemy na przykład na Wyspę Bielarską, gdzie znajduje się fajny, rozległy i interesujący dla dzieci w różnym wieku plac zabaw. Czasem wybieramy spacer wzdłuż fosy Promenadą Staromiejską aby przejechać się na karuzeli w parku Kopernika przy Teatrze Lalek.
Właśnie, Teatr Lalek – punkt obowiązkowy dla małych turystów, którzy przy okazji zwiedzania miasta chcieliby obejrzeć przedstawienie. Miejsce absolutnie magiczne, polecane dzieciom w wieku do 100 lat 🙂 Łatwo rozpoznać budynek po niezwykłej krasnoludkowej fontannie przed frontem.
Teatr Lalek
www.teatrlalek.wroclaw.pl

Kulturalnie dla dzieci

Jeszcze a propos kultury. We Wrocławiu jest ładnych parę muzeów, które mogą zainteresować dzieci – zależnie od ich wieku i zainteresowań. Miłośnikom historii spodoba się Muzeum Archeologiczne i Muzeum Broni w dawnym arsenale miejskim. Ogromne wrażenie na małych turystach robi też Panorama Racławicka. Zbieraczom kamieni do gustu przypadnie pewnie Muzeum Geologiczne (ul. Cybulskiego) i Mineralogiczne (ul. Kuźnicza, 5 minut od Rynku). Dzieciaki zainteresowane folklorem i podróżami po dalekich krajach może zaciekawić Muzeum Etnograficzne.

We Wrocławiu, co bardzo nas cieszy, powstają coraz nowe ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi. Edukacyjnie można rozwinąć się, odwiedzając Humanitarium – Ogrody Doświadczeń, gdzie można zwiedzić wystawę dotyczącą tajemnic fizyki i chemii i wziąć udział w warsztatach naukowych. Z kolei nowym miejscem na mapie rozrywek jest Kolejkowo na Dworcu Świebodzkim: ogromna makieta z jeżdżącymi miniaturowymi pociągami, połączona z miniaturami zabytków Dolnego Śląska.
Humanitarium
humanitarium.eu
Kolejkowo
kolejkowo.pl

Wycieczka do zoo

Jedną z największych atrakcji dla dzieci jest wrocławski Ogród Zoologiczny, najstarszy tego typu ogród w Polsce, znany dzisiejszym rodzicom z telewizyjnego programu „Z kamerą wśród zwierząt”. W ostatnich latach ZOO przeszło znaczące zmiany, wzniesiono nowoczesne pawilony dla wielu zwierząt, powstało motylarium, wyspa małp i jedyne w Polsce, supernowoczesne Afrykarium. W tym wielkim budynku odtworzono warunki siedmiu typowych afrykańskich środowisk, m.in. rafy koralowej Morza Czerwonego, jeziora Tanganika, dżungli Kongo czy wybrzeża Namibii. Można tu zobaczyć setki rozmaitych egzotycznych ryb, żółwie, krokodyle, hipoptamy, pingwiny, kotiki i manaty, a także mrówniki i wiele kolorowych ptaków. Przechadzka przez szklany tunel wiodący pod akwarium z rekinami to naprawdę fantastyczne przeżycie. Inni mieszkańcy wrocławskiego ZOO, rezydujący na trochę mniej nowoczesnych wybiegach, to m.in. niedźwiedzie, żbiki, fenki, wielbłądy, lemury, lwy i pawiany. Dla maluchów w sezonie letnim jest małe zoo z kózkami i kucykami.
ZOO we Wrocławiu
zoo.wroclaw.pl

To jeszcze nie koniec…

Tuż przy ZOO ulokował się park dinozaurów ZauroPark, gdzie można stanąć oko w oko z figurami prehistorycznych gadów (modele można też dotykać, podchodzić do nich, robić sobie zdjęcia, a na niektóre nawet wsiadać).
Zauropark
www.zauropark.pl

W pobliżu ZOO, przy Hali Stulecia (dawniej Ludowej) w letnie weekendowe wieczory działa świetna fontanna multimedialna – największa w całej Polsce. Spektakle wody, światła i dźwięku robią na dzieciach ogromne wrażenie i mogą być świetnym zakończeniem pełnego atrakcji dnia. A i w ciągu dnia fontanna z otaczającą ją pergolą jest miłym miejscem na spacer, skąd można wyruszyć na przechadzkę po pobliskim Parku Szczytnickim albo Ogrodzie Japońskim.
Fontanna Multimedialna
www.wroclawskafontanna.pl

Starszym dzieciom i nastolatkom warto zaproponować trochę prawdziwej adrenaliny, na przykład zabierając je do parku linowego na Wyspie Opatowickiej. Znajduje się tu 6 tras o różnym stopniu trudności – najłatwiejsze nadają się nawet dla młodszych dzieci. Początkujący wspinacze mogą liczyć na fachowe rady instruktora, który zapozna z zasadami bezpieczeństwa i podpowie parę trików.
Wyspa Przygody Opatowicka
opatowicka.pl

Co jeszcze może się we Wrocławiu spodobać dzieciom? Atrakcją jest przejazd nad Odrą Polinką, czyli kolejką linową Politechniki Wrocławskiej. Kursuje ona między głównym kampusem uczelni przy Wybrzeżu Wyspiańskiego a Geocentrum przy ul. Na Grobli. Od wiosny do jesieni można też podziwiać miasto z rzeki, wybierając się na rejs wycieczkowy jednym ze statków: najpopularniejsze przystanie znajdują się na Wyspie Piaskowej i w okolicach, a trasy rejsów obejmują np. przepłynięcie do zoo albo w kierunku Wyspy Słodowej i uniwersytetu.
Polinka
www.polinka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *